Startsida > Nyfiken på Gud? > Betraktelser > Bevattningsförbud
Bevattningsförbud PDF Skriv ut Skicka sidan

Men låt rätten välla fram som vatten

och rättfärdigheten som en outsinlig ström.

Amos 5:24

Bevattningsförbud - ett dystert men ibland nödvändigt ord. Det handlar ju om en brist i vår tillvaro. Nivån för

grundvattnet har sjunkit – vi måste ransonera, tänka efter vad vi använder vattnet till.

Så läser jag i Amos bok och möter en motsatt uppmaning ”låt rätten välla fram som vatten”. Men här är vattnet en bild som används på flera ställen i bibeln. I den korta Amos-texten gäller det två viktiga ingredienser i vårt liv som människor, som mänsklighet.

Bilden av vattnet är välfunnen. Vatten har ju en suverän förmåga att ta sig fram i alla möjliga och omöjliga sammanhang. Söker sig ofta den närmaste vägen, ”såsom bäck emot havets strand”.

Både rätten och rättfärdigheten satt trångt och så ger Amos ord åt hoppet att människorna skulle förstå, och världen skulle få en chans att bli en bättre plats att leva i. Hans ord gäller oss också: låt rätten välla fram som vatten”. Med andra ord: bygg inte dammar, sätt inte gränser som hindrar rätten och rättfärdigheten att nå fram till alla människor.

Kom ihåg: ”Av Guds nåd får du ta mot var stund ur hans hand.

Minns att rätt och frid i vår egen tid ska få spegla Guds kärleks lag

 

Jan Åberg

 
 

Dagens bibelord

Vem är inloggad?

Vi har 26 besökare online

 

 

 

 

 

EFK Logotyp